Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Пронесло


Опубликованно 28.10.2017 01:45

Пронесло

Міністерство культури Росії відмовилося від власної ініціативи збирати по п'ять мільйонів рублів за вихід фільму в прокат. Замість цього передбачається ввести процентні відрахування від прокатних зборів. «Стрічка.ру» з'ясувала у представників індустрії, що було б у разі прийняття закону і як інші країни підтримують національний кінематограф, не знищуючи при цьому кінотеатри.

Керівник відділу телевізійних продажів прокатної компанії Cinema Prestige Михайло Додзин:

Прийняття будь-якої суми в якості плати за прокатне посвідчення — мільйони, двох мільйонів, п'яти — відсікає частину фільмів. Картини, що збирають в російському прокаті менше ста мільйонів, заробляють десь 15-20 мільйонів в кращому випадку. П'ять мільйонів — це третина від того, що ти заробиш. Величезний відсоток. Кінобізнес в принципі непередбачуваний. З п'ятнадцяти картин, які в рік купує незалежна компанія, прибуток дають чотири-п'ять фільмів, деякі працюють в нуль, решта — в збиток, і його доводиться покривати за рахунок прибутку інших картин.

Зі збором в п'ять мільйонів, якщо показувати тільки картини, які брали участь у кінофестивалях у Каннах, Венеції, Торонто, кінотеатр відразу закривається. Тому що на таких фільмах заробити можна, якщо пощастить, три мільйони. А для глядача, цінує нестандартне кіно, такий збір означає катастрофічне зниження репертуару. У 2017 році в прокат вийде приблизно 460 фільмів, а в 2018-му — при прийнятті закону — лише сто. Це найбільш очевидний показник. Постраждають кінотеатри, які зазвичай показують нестандартне, інтелігентне кіно. Для тих, хто демонструє фільми на кшталт «Піратів Карибського моря» і «Месників», нічого не зміниться. А все інше зникає.

Те, що ініціатива розглядалася як спроба прибрати з кінотеатрів шлак, — підміна понять. Мінкульт сам для себе не визначив, що таке шлак, навіть я цього не знаю. Покажіть в якомусь умовному Череповці фільми Вуді Аллена, і вас закидають камінням. Тому що там хочуть дивитися просту російську комедію «Наречений». І чітких критеріїв тут немає. Якщо брати в якості критеріїв збори, то кінотеатри погане кіно самі не беруть.

В Росії в рік виходить 460 картин. Бокс-офіс в країні — 52 мільярди рублів. З них фільми, збирають в прокаті більше ста мільйонів, в сумі приносять п'ятдесят мільярдів. На інші картини припадає два мільярди. До них відноситься і шлак, та незалежне голлівудське кіно, і лауреати премії «Оскар». Убий незалежний кіноринок — і повністю позбудешся репертуару, але звільниш всього чотири відсотки від усіх сеансів, які в той же день будуть зайняті «Піратами Карибського моря». Російській кіно це ніяк не допоможе.

Директор новосибірського кінотеатру «Перемога» Ірина Краснопольська:

У мене великий кінотеатр, ми показуємо як комерційне кіно, так і незалежні фільми — фестивальні, документальні, авторські, вистави на екрані. Вони розраховані на вузьку публіку, і пятимиллионные збори просто змусять усіх дистриб'юторів, і без того часто працюють на межі рентабельності, піти з ринку.

Коли ми створювали наш кінотеатр, то відразу відмовилися від ідеї просто показувати в ньому блокбастери — рука не піднялася в нашому історичному будинку таке влаштовувати. Ми хотіли показувати кіно, яке розвиває духовно. Не залежали б від доходів — взагалі відмовилися б від комерційних стрічок. Ми і попкорн не прибираємо, тому що він приносить дохід — від тих, хто ходить на блокбастери. На сеансах авторських фільмів попкорн продається набагато гірше. При цьому у нас на три прем'єри Андрія Звягінцева розкуповувалися всі сім залів. «Меланхолію» Ларса фон Трієра ми показували довше, ніж будь-кінотеатр Росії, тому що попит не падав.

Якщо вводити якийсь відсоток зі зборів, то брати його треба з блокбастерів. Але це дистриб'ютори повинні обговорити. А будь-збір з незалежного кіно по ньому сильно вдарить.

Гендиректор компанії «Невафильм» Олег Березін:

Важливий момент — поки що Мінкульт не відмовився від свого законопроекту. Глава відомства Володимир Мединський тільки сказав, що вони над цим думають. Законопроект продовжує висіти на regulation.gov. Коли його звідти знімуть, я б теж не розслаблявся.

Крім інших негативних наслідків, збір в п'ять мільйонів повів би частину аудиторії в інтернет або до домашнього телевізора, закрив би кінотеатри. Насправді способу підтримувати кіноіндустрію і не обтяжувати прокатників, кінотеатри і глядачів не існує. Тільки якщо сама держава безоплатно за все платить, або який-небудь «Газпром». У багатьох країнах є прибутковий податок з кіно — процентні відрахування з усіх видів киносмотрения, з кінотеатрів, телебачення, інтернету. З нього формується бюджет підтримки національних фільмів. У Франції найбільш розвинена система, вони і збирають багато, і щедро фінансують. І то схема там не ідеальна, багато кінематографісти незадоволені.

З квитка французи стягують 10,76 відсотка. 200 мільйонів євро збираються з кінопрокату, 700 мільйонів — з телебачення. У нас так може не вийти, тому що кінотеатрами займається Мінкульт, а телебаченням та інтернетом — Міністерство зв'язку, яке своїх в образу давати не хоче. Вже були спроби Міністерства культури запропонувати збори з телебачення, на що їм було сказано: «Йдіть звідси і не заважайте нам жити».

Ймовірність введення відсоткового збору велика, але брати гроші тільки із кінопрокату — нечесно. Це менше з двох зол, так і інших систем практично немає в світі — як правило, великі фільми, блокбастери, попкорн-кіно фінансують менш комерційно успішні стрічки.

Керівник відділу Центральної та Східної Європи в UniFrance Жоель Шапрон:

Відмова від збору в п'ять мільйонів — геніальне рішення Мінкульту. Воно рятує взагалі всю галузь кінопрокату в Росії. Думаю, що якби ця ініціатива була прийнята, це означало б смерть індустрії. Залишилися б лише блокбастери, тільки американці — причому американські мейджори, а не незалежні картини. Всі авторське кіно тут же зникло. Упевнений: відмовитися від такої пропозиції було необхідно.

У нас у Франції є відрахування від касових зборів кожного фільму, і завдяки цьому національне кіно живе. Цей збір поширюється на всі картини. Так що, по ідеї, у Росії податок повинен стягуватися і з російських картин. Я чекаю конкретики з приводу цієї ініціативи — чи буде цей податок абсолютно однаковий для всіх фільмів або передбачається залежність від бюджету, результатів. Тому, поки пропозиція ще не точно сформульовано, я утримуюся від коментарів.

Є один важливий принцип: переважна більшість переглядів йде не з кинобилетов, а з телеканалів. І, на мій погляд, податком треба обтяжувати телеканали теж. Ця система ідеологічно, по суті, базується на тому, що будь-який користувач, будь-який споживач кінокадрів платить за ці кінокадри. Тому якщо ви дивіться фільми в кінотеатрах, стягується податок. Дивіться на телеканалах — теж. Якщо це спортивний канал, то податок не стягується, тому що там кіно не показують. А якщо дивіться стрічки в інтернеті — тоді треба брати гроші з провайдерів. З одних тільки кинобилетов податки збирати, я вважаю, некоректно.

Ілля Кролевский


banner14

Категория: Культура

Пронесло


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.