Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

Райдужна осінь


Опубликованно 03.11.2017 02:43

Райдужна осінь

Фестиваль Dance Inversion відкрився в Москві гастроллю Балету Монте-Карло з виставою La Belle. Також був представлений новий мюзикл «Привид», який буде йти весь сезон. Постановники і того і іншого спектаклю роблять все, щоб публіка забула про реальності.

Театр як громадська трибуна — відмінно, як експериментальний майданчик — просто чудово. Але тисячі й тисячі наших співгромадян прагнуть в театр не для того, щоб там задуматися над соціальними і політичними проблемами — навпаки, вони чекають від театру забуття, «снів золотих», навіяних на шовкові вії, історій, зовсім не пов'язаних з реальністю. Чим важче життя, тим більше попит на пісні і танці (недарма більшість театрів музкомедії в нашій країні засновані з 1932 по 1939 рік).

Балет Монте-Карло привіз «Сплячу красуню» — втім, рівно для того, щоб глядачі не чекали «класичної» версії і відразу розуміли, що жодній варіації Маріуса Петіпа вони не побачать, вистава називається La Belle, тобто просто «Красуня». Це постановка художнього керівника компанії, Жана-Крістофа Майо. Відомий Хореограф російській публіці завдяки «Приборкання норовливої» — веселий переказ шекспірівського сюжету був зроблений їм для Великого театру в 2014 році. Вистава на музику Шостаковича, в якому старовинна історія, перетворювалася в танець під мелодію «Замучений важкою неволею» і «Нас ранок зустрічає прохолодою», став одним з діамантів в короні Великого — і від Майо балетна публіка чекала багато чого.

Що ж, безневинна Красуня у його виставі розгулює в прозорому надувній кулі; не танцює, ні — довго крокує, щоб всі встигли його розглянути. На кулю накидаються і зминають його вожделеющие дівчину женихи (вони так картинно кровожерні, що нагадують більшовиків з європейських довоєнних фільмів). Хореограф потрудився створити один-єдиний любовний дует — зате від душі розписав свекруха Красуні, видавши цю роль чоловікові. Майо взяв за основу не дистильовану балетну казку, а оригінал Шарля Перро, який дітям точно краще не читати — адже в ньому Принц, розбудивши дівчину, привозить її в свій замок до матінки, а сам вирушає на війну, матінка ж виявляється людоедкой і збирається зжерти Красуню. Ось на сцені ця королева-трансвестит і намагається угробити невістку — але та перемагає її силою любові. Смертоносну любов, ймовірно, виробляють її слинні залози, тому що вона кусає свекруха в рот і та помирає від укусу. І на всіх героїв божественної краси костюми.

Виходить, що Жан-Крістоф Майо, який отримав трупу двадцять з гаком років тому з рук принцеси Кароліни, вибудував свою компанію за унікальним для XXI століття правилами — придворного театру. Все повинно радувати око; щось повинно дивувати, але ніщо не повинно засмучувати; першокласні дизайнери обов'язкові; занадто складні трюки не потрібні (не дай бог, хто впаде на очах у принців і принцес). В результаті вийшов театр гламуру — ідеально підходить для тих журналів, що лежать в перукарні. Дуже гарні картинки. Просто дуже. Перегорнути — забути.

Тобто — виною чи того значно великі технічні можливості трупи Великого, стрес роботи в знаменитому театрі, якісь керівні вказівки, які були видані Майо у Великому, або ще невідомі науці фактори — але в гостях хореограф зробив значно кращий спектакль, ніж удома. Випадковість це з'ясується через пару років, коли він поставить новий балет для Великого (домовленість вже є, назва не розголошується).

У Великому сцену займали монегаски, а в театрі МДМ готувала до випуску спектакль змішана російсько-американська команда: «Привид» Дейва Стюарта і Глена Балларда ставив Алістер Девід, оформляв Марк Бейлі, перекладав на російську мову Олексій Іващенко. І цю зроблену без особливих претензій і екстремальних сценографічних фокусів казку, сюжет якої заснований на сценарії давнього фільму з Демі Мур і Патріком Суейзі, поки можна назвати найчарівнішою прем'єрою початку сезону.

Дуже проста декорація — то квартира молодої пари (бадьоренько виїжджають диван, крісло і книжковий шафа, в отворах вікон — силуети Нью-Йорка), то підземка (з колосників спускається і так само спритно піднімається вгору «вагон»), то просто нічна вулиця (а тут взагалі нічого не потрібно). Нескладна історія, яку багато хто пам'ятає — героя вбиває випадковий (як йому здається) - грабіжник, і він, ставши привидом і дізнавшись про причину злочину, повинен попередити про небезпеку свою дівчину. Дівчина його не бачить і не чує — і герой звертається до тітки-медіуму, яка все життя дурила клієнтів, а тут ось вперше почула цей голос «з того боку». Блискучі комічні епізоди з цієї самої Одою Мей (у фільмі її грала Вупі Голдберг, на московській сцені із задоволенням іде в рознос, лається, кричить і виявляє добрейшую натуру героїні Марина Іванова) точно і тонко підкреслюють ліричну історію, зіграну Галиною Безрук і Павлом Левкиным. Їх герої достовірні — як не смішно чекати від достовірності мюзиклу; їх чарівні герої — тому що їм вдається без сюсюкання і дурниць зіграти ось це почуття приналежності один одному. Те почуття, що і робить чоловіка і жінку парою на сто років вперед, — навіть якщо вони лаються щодня.

Це казка, так — і не тільки тому, що герой тут стає примарою і зустрічає ще двох привидів (одного в лікарні — «я чекаю дружину, вона в кардіології, скоро буде»), іншого в підземці (чи то випадково впав під колеса, то покінчив з собою бідолаха тепер мешкає в вагоні). Але тому, що в цій історії транслюється абсолютна переконаність в тому, що добро завжди буде винагороджено, а зло покаране. Що негідник прямо-таки впаде в пекло посеред сцени, а хорошій людині буде прокладена зоряна доріжка. І глядачі, що прийшли на прем'єрний показ (кожен другий з чоловіків, здається, працює в тій же фінансовій сфері, що головний герой), на три години забували, що в реальності все, швидше за все, складніше, і той, хто зрадить друга заради десяти мільйонів, зовсім не обов'язково буде покараний долею.

Оркестр, керований Міріам Панської, легко і трохи глузливо перегортає партитуру (мелодії «Привиди» миттєво запам'ятовуються і не б'ються в голові об стінки черепа, а заспокійливо мурлычат), актори так само легко проспівують свої партії. «Привид» заспокоює публіку у мокрій осінньої Москві, заколисує її, знімає стреси і обіцяє, що якщо хтось вам зробив капость, то він обов'язково за це відповість. Судячи з розмов під час театрального роз'їзду, той факт, що для торжества справедливості потрібно і самим постаратися (як це зробив герой), наші люди пропускають повз очей. Що ж, кожен вибирає в казці те, що йому ближче.

Ганна Гордєєва спеціально для «»


banner14

Категория: Культура

Райдужна осінь


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.