Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

«Можна відмовити будь-якому чоловіку на планеті»


Опубликованно 10.06.2018 22:06

«Можна відмовити будь-якому чоловіку на планеті»

Актриса Ірина Безрукова — найвідоміший в Росії тифлокомментатор. Вона займається адаптацією фільмів і вистав для незрячих людей. «Стрічка.ру» зустрілася з Іриною на виставу «Безіменна зірка» і поговорила про складнощі тифлокомментирования, про кар'єру артистки в кіно і на телебаченні, а також про новому мобільному додатку для сліпих і слабозорих від Ощадбанку «Мистецтво.Вголос» — з його допомогою можна слухати тифлокомментарии, записані для театральних постановок, фільмів і серіалів.

«Стрічка.ру»: Ви відвідали виставу «Безіменна зірка» в РАМТе, де для відвідувачів працювало додаток «Мистецтво.Вголос» з тифлокомментариями. Чи пробували ви їм скористатися, зручне, все працює?

Ірина Безрукова: Так, я ним скористалася. Так вийшло, що наспіла я тільки на самому початку вистави — там, напевно, давали інструкції перед показом, а мені пояснювали вже на ходу, коли я йшла в зал. Скачала я його швидко, зайшла в розділ «Вистави», швидко знайшла потрібний. Сигнал був стійким, чутність хороша.

В цілому з додатком все чудово, мені тільки треба розібратися з його функціями. Я впевнена, що там все докладно в мануалі розписано і, напевно, перед початком вистави людям все пояснили. Взагалі, сам тифлокомментарий там же записаний — непогано було б, якщо б там була інструкція. Просто у нас в театрі вже п'ять років це робиться наживо, і мені потрібно якийсь час, щоб звикнути до додатка і налагодити його.

До речі, на «Безіменної зірки» я зустріла незрячих людей, які ходять до нас в театр! Сказали, що прийдуть до нас на «Острів скарбів». У нас вже дев'ять незрячих театралів, які регулярно ходять на всі спектаклі з тифлокомментированием.

У Московському Губернському театрі тифлокомментирование з'явилося з вашої ініціативи?

Так, це сталося у 2013 році, у вересні буде п'ять років. Я першою провела тифлокомментирование в Губернському театрі і взагалі в країні. У нашому театрі це вдалося зробити за підтримки губернатора Московської області Андрія Воробйова, тому що тоді театр тільки створювався і вільних грошей не було. Він нам допоміг з обладнанням. До мене в Росії та СРСР ніхто ніколи цього не робив.

Чому ви вирішили займатися цим?

«Винуватицею» лише стала Діана Гурцкая. Ми одного разу з нею познайомилися на одній з телепередач і розговорилися. І Діана запитала, чим я зараз займаюся. Я відповіла, що закінчую зніматися у фільмі «Реальна казка». Вона сказала: «Як цікаво. Дуже хочу його подивитися». Саме так і сказала. І поцікавилася, чи буде зроблений до нього тифлокомментарий. А я зовсім не зрозуміла, про що йде мова. При цьому слові у мене взагалі ніякого образного ряду не виникло, просто порожнеча. Я запитала, що це таке. Вона мені коротко розповіла, і ми пішли зніматися. А потім, удома, я подивилася про це у Вікіпедії, там є сторінка «Тифлокомментирование і аудиодескрипция». Почитала, навіть знайшла маленький шматочок запису-приклад, як це звучить. І я зрозуміла, що якщо в кіно в нашій країні з цього приводу щось і робиться, хоча в той момент — дуже мало і з перемінним успіхом, то в театрі — зовсім ні.

А де цьому навчають?

Я знайшла телефони інституту «Реакомп», який займається навчанням тифлокомментаторов, і через деякий час зустрілася з директором Сергієм Миколайовичем Ваньшиным, який розробив методику навчання тифлокомментированию. Вона фантастична — зрозуміла навіть людям, далеким від професії. У мене влітку з'явилися два-три вільних місяці, і я пішла вчитися разом зі своєю командою. Ваньшин для нас зібрав цілий курс. Він сліпий з народження, одружений, у нього двоє дітей, він абсолютно успішна людина — мене це вразило. Зрячі люди іноді починають хандрити і думати, що у них нічого не вийде, а тут людина з народження не бачить нічого, а керує інститутом.

І скільки часу у вас пішло на навчання?

Частина людей з нашого курсу не змогла закінчити навчання, тому що професія все-таки важка. Курс випустив п'ять тифлокомментаторов. У мене це зайняло 144 години. У людей без акторської чи дикторського освіти навчання займає трохи довше — їх ще потрібно навчити правильній вимові.

Коли я довчився, я була 20-му тифлокомментатором в Росії. І чоловік шість або вісім з цієї групи вже не працювали, тому що роботи просто не було. А у вересні 2013-го я і ще дві актриси-тифлокомментатора з нашого театру зробили перший спектакль. У нас було зовсім мало часу, взагалі тифлокомментарии до спектаклю або фільму готуються протягом місяця.

Ми зробили їх до вистави «Пушкін». Він йшов 4,5 години, і я його перша коментувала в живу. І незрячі... ну ми від їх слів потім просто плакали. Вони казали, що нічого подібного в їхньому житті не було і що їх рівень сприйняття зростає на 70 відсотків. Діана в порушенні трясла мені руку і говорила: «Дівчатка, ви не розумієте, що ви зробили для незрячих людей!» Її чоловік ще жартував, що вперше вона не смикала його за рукав з питанням «що відбувається?», коли зал раптово сміявся або щось відбувалося без реплік. Ми досі дружимо.

Тепер наша команда готує тифлокомментарии і для інших театрів. Дуже прикро усвідомлювати, що поки тільки один наш театр регулярно працює для незрячих, і не з ініціативи уряду або товариства сліпих. Але ми встигли за ці п'ять років зробити грандіозне кількість справ. Нам вдалося зробити так, що кожен художній фільм, який випускається за підтримки Мінкульту або Фонду кіно, повинен бути забезпечений тифлокомментариями, інакше йому не дадуть прокатне посвідчення. Володимир Мединський нас у цьому підтримав. Фільми для незрячих регулярно йдуть в кінотеатрі «Ілюзіон», там для цього є все необхідне обладнання. Тепер там навіть прем'єри з тифлокомментированием є. Я з товариством сліпих зробила коментарі до недавнього німецького фільму «Не/зважаючи ні на що». Дуже гарна картина, схожа на французьку «1+1», пам'ятаєте такий?

Так, пам'ятаю.

«Не/зважаючи ні на що» заснований на реальних подіях, і він про сліпого. Автор — людина, яка з часом осліп, і він працював в одному з кращих готелів Мюнхена, вже будучи сліпим, але ніхто про це не знав. Це реальна історія, я познайомилася з цією людиною. Він написав про це книгу-бестселер у Німеччині, потім сценарій до цього фільму. А ми його в Росії для сліпих адаптували.

Ми якось спілкувалися з тифлокомментаторами з Франції, так вони, виявилося, користуються однієї простої комп'ютерною програмою, яка полегшує життя тифлокомментатора десь наполовину. Там автоматично вираховуються таймінги і паузи, в які вставляються голосові тифлокомментарии. Поділилися досвідом, і наші колеги поїхали освоювати цю програму. Нещодавно ми з моєю колегою Анною Цанг виконували складну для тифлокомментаторов роботу — озвучення фільму в жанрі екшн. Це був останній «Людина-павук». Нам тоді прислали американські тифлокомментарии. У США цим займаються вже багато років, вони вважаються лідерами в цій області.

Ми перевели їх тифлокомментарии і усвідомили, що у них не вистачає рівно однієї третини. І не тому, що нам їх не прислали, а тому, що наші американські колеги їх не додали — у фільмі їх просто не було. Ось так вони попрацювали над фільмом про одного з найвідоміших супергероїв Америки. І тоді моя колега доповнила тифлокомментариями всі сцени екшену. Ми були на прем'єрі, яку організовували Disney і кінокомпанія пана Мамута. Показ проходив в одному з повністю інклюзивних кінотеатрах, він знаходиться в Дитячому світі, і зал був зібраний зі звичайних глядачів та інвалідів різного спрямування, в тому числі незрячих. Останні сиділи з навушниками і раціями. І я бачила, як незрячі, і дорослі, і діти-реагують в той же момент, що і інша публіка, коли на екрані щось відбувається без слів. Вони чули коментар і сміялися або ахали — в цей момент в навушник розповідали, що зараз відбувається зі Спайдерменом, куди він летить, хто його вдарив і як він корчиться від болю або провалюється через вітрину. У американців в цих моментах відсутні коментарі, але ж не можна залишати незрячого глядача без пояснення таких моментів.

Наше улюблене заняття називається «шліфовка алмазів» — ми всі п'ять років коригуємо свої тексти, доводимо їх до досконалості. Необхідно, щоб вони були лаконічні, ненав'язливі, але при цьому давали максимальну інформацію для незрячого. Людина може чотири години сидіти і слухати виставу, а тут ще постійний голос у вусі. У нього повинно виникнути відчуття, що це не коментатор йому говорить, а його внутрішній голос.

У тифлокомментировании є дві грубі помилки — недостатня кількість коментарів (відбувається щось гучне, на що зал реагує, а диктор нічого не пояснює). Друга — велика кількість коментарів, які стомлюють слухача. Ми тримаємо баланс, але в театрі адже доводиться робити це наживо: актори іноді зрушують мізансцену, можуть подуріти, щось поміняти. У нас в театрі неймовірні пустуни працюють. Наші коментатори навчилися по ходу вистави підлаштовуватися під зміни, і глядач нічого не помічає. У нас є навіть спеціальна кнопка на випадок, якщо актори раптово пожартують на сцені — тифлокомментатор може натиснути її і просмеяться.

Інтонація тифлокомментатора завжди повинна бути нейтральною?

Нас вчили, що описує інтонація повинна бути нейтральною, а в момент якогось екшену потрібно включатися емоційно і змінювати темп. Ліричну сцену адже просто неможливо коментувати менторським голосом, як герой ніжно обіймає трепещущую героїню. Але потрібно залишатися на другому плані все одно.

Ще важливий момент: для вистав, насичених монологами і діалогами, у нас є введення за 20 хвилин до початку — ми пояснюємо, що за драматург, який жанр, яка епоха, які декорації, костюми акторів. Мені розповідав один з наших незрячих театралів, що він після прослуховування введення сказав зрячою сестрі: ось я незрячий, а послухав вступ, і тепер про це виставі знаю більше, ніж ти.

Влітку виходить новий фільм з вашою участю, «Непрощений» Сарика Андреасяна. Кого ви там граєте? Для Нагієва це взагалі перша головна роль в драмі, як він там впорався?

У мене дуже маленька роль. Просто у мене хороші стосунки з усієї вірменською діаспорою завдяки тому, що я коли-то знялася у фільмі «Землетрус», теж була невелика роль. Стрічка про землетрус у Вірменії, всі головні ролі виконували вірмени. І ось, мабуть, у Сарика я талісман (сміється), він знову мене запросив. Ой, а я не знаю, як розповісти, щоб не було спойлерів?

Так адже роль маленька, які там спойлери?

Вона переломна у долі героїв. Але маленька. Давайте, я вам розповім, а ви не напишете?

Ну, давайте.

...

У січні ви розповіли про те, як режисер на знімальному майданчику дозволяв недоречні натяки на вашу адресу, і ви дали йому гідну відсіч. Але ви стали однією з зовсім небагатьох актрис, які про таке взагалі вирішили розповісти, і в Росії рух, яке захопило Голлівуд (коли жінки розповідали історії про сексуальні домагання з боку продюсерів і режисерів), минув зовсім непомітно. Як думаєте, чому так сталося? Актриси бояться висловлюватися?

Та я не хотіла взагалі брати участь в цьому обговоренні. Ймовірно, вони там щось змовилися, тому що Вайнштейн їм чимось не догодив.

Там справа вже не в одному Вайнштейне, це сталося з багатьма продюсерами і режисерами.

Мені здається, що людська природа з часів Адама і Єви не змінювалася. Чоловіки реагують на красивих жінок і роблять їм різні пропозиції, але те, як на це реагувати, — справа жінки. Адже це не країни третього світу, там не стоїть питання про буквальному виживання і аморальних вчинках заради їжі нагальною. Мова ж про Америку. Там дружина, якщо їй щось не сподобалося, може зателефонувати в поліцію, і чоловіка на ніч заберуть в кутузку, і він ще тисячу доларів штрафу заплатить за домагання. Вони це зроблять, навіть нічого не з'ясовуючи. І коли раптово голлівудська зірка розповідає таке — ну, ймовірно, вона таким чином кар'єру робила. Якщо людина побудував на цьому свою кар'єру, а потім через багато років вирішив розповісти про те, який він незахищений, то це вдвічі аморально, я вважаю. Можна сказати «ні» будь-якому чоловіку на цій планеті.

Розкажіть ще, будь ласка, про вашу участь у передачі «Ключі від форту Боярд», дуже цікаво.

Автори шоу до нього підходили дуже професійно — знімальний період не зупиняється, і всі дуже енергійно відбувається. Я ще думала: ну, будуть перестановки камер, зможу відпочити. Куди там — нас просто заганяли. У них вмонтовані камери скрізь, вони літають по тросах над фортом, стедикамщики змінюють один одного, а ми бігаємо. І це фантастика — таке відчуття, що потрапив в якийсь казковий світ. Там і карлики-актори, і ця фантастична дресирувальниця — все, що ти бачив колись по телевізору, раптово відбувається з тобою. Нас ще везли туди на катері, і вітер був такий, що трохи волосся з голови не зривало. Був сильний бриз, одяг обліпив тіло, ми всі схопилися за якийсь поручень — загалом, це вже було перше пригода.

І ми припливли в цей форт, він в ідеальному стані, чистий, доглянутий. Нам дали якийсь вишуканий обід з черепашками, кавою та круасанами. А потім ми переодяглися, і все почалося по-чесному, як на телебаченні. Мені тільки здається, що вони там трохи можуть впливати на хід гри. Тому що у нас актор Сергій Селін біг по біговій доріжці, і йому потрібно було діставати відра з водою і переливати її в трубу з ключем. Він говорив, що йому постійно гальмували, то прискорювали доріжку. Тому він постійно падав. Як тільки він підлаштовувався під один ритм, доріжку на секунду зупиняли — на відео не видно.

Мені там довелося, сидячи на плечах у чоловіка, відкривати палицею контейнери з сипучими речовинами, поки не випаде ключ. Я сиділа на плечах у Дмитра Губернієва, і на мене спочатку вилилося щось моторошно зеленого кольору. Оскільки це виявилося у мене на обличчі, я інстинктивно провела язиком по губах, — це був сироп з ківі. А зі сторони виглядає дійсно моторошно, якась слиз. Далі на мене висипалася цукрова пудра, а потім каву. І ключ випав. Коли ми вийшли звідти, Ярмольник сказав: «Іра, від тебе так смачно пахне, як від торта! Тебе хочеться з'їсти». Я йому жартома запропонувала: «Давай я тебе обійму». Я вся була брудна, а у нього білий костюм — ось він і позадкував.

Всі ці черв'яки і жуки були справжні — я рятувала Ганну Терехову, яку посадили в клітку в підземеллі. І я повинна була відкрити замок — для цього треба було лізти в акваріум, що кишить американськими великими павуками і сороконожками, відкручувати якісь номери. Я розуміла, що це неотруйне все, але занурюватися по лікоть у всю цю живність — той ще екшен для жінки. І Анна, дивлячись на це з бридливим виразом обличчя, заявила: «Іра, я тут буду сидіти до завтра, не роби цього, я навіть дивитися на це не можу». Але я її все-таки врятувала, ми тепер сестри навіки.

Дуже страшно було ще повзти по тросах над тиграми. Це самий верх форту, був сильний бриз, а я дуже боюся висоти. Там була страховка, але її протруювали так, що вона зовсім не відчувалася. Було відчуття, що тебе ніщо не врятує і не втримає. Але ми з Ганною все-таки це зробили, і гру наша команда виграла.

Розмовляв Ілля Кролевский


banner14

Категория: Культура

«Можна відмовити будь-якому чоловіку на планеті»


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.