- byut.kharkov.ua - http://byut.kharkov.ua/ -

Фашизм, марксизм і гомосексуалізм

Опубликованно 29 Ноября 2018, в 18:45 в разделе Культура | Нет комментариев.

stemcell

Італійський режисер Бернардо Бертолуччі помер у Римі у віці 77 років після важкої і тривалої хвороби. Він почав кар'єру в кіно з посади помічника П'єра Паоло Пазоліні на зйомках фільму «Аккатоне». Фільмографія Бертолуччі включає більш двадцяти фільмів. Його остання картина «Ти і я» вийшла в прокат в 2012 році, а роком раніше він першим удостоївся «Золотої пальмової гілки» Каннського фестивалю за заслуги перед світовим кінематографом, спеціально заснованої на головному світовому кінофорумі для вшанування метрів. Подібний приз вже був у колекції майстра — в 2007 році його вшанували у Венеції. «Стрічка.ру» попросила прокоментувати сумна подія доктора мистецтвознавства, професора Вдіку, кінознавця Кирила Разлогова.

Відхід з життя Бернардо Бертолуччі — це догляд останнього з великих італійських режисерів, які покинули цей світ і залишили спадщину, яка, думаю, буде існувати довгі роки, якщо не століття після їх смерті. Бертолуччі сформувався в період, коли виникло молодіжне рух протесту, коли «нові хвилі» у всіх країнах, і в першу чергу у Франції, ставали провідними тенденціями в кіномистецтві. І в одній із своїх останніх картин «Мрійники» він як раз з великою ностальгією згадав про цю епоху, пов'язаної в тому числі з боротьбою за відновлення на посаді директора Французької синематеки знаменитого Анрі Ланглуа. Але також і з еротичними переживаннями, з сексуальною революцією, яка тоді була в Європі і стала однією з постійних тем його подальшої творчості.

Він прийшов до самостійної творчості пізніше, ніж майстра неореалізму і нової хвилі. Перші його фільми були помічені тільки фахівцями, це картина «Кістлява смерть» (1962). Але вже одна з перших картин перед студентською революцією стала своєрідним маніфестом нового покоління, яке, на відміну від класиків нової хвилі, було значно більше зацікавлена у політичних проблемах, пов'язаних з молодіжним рухом, нарівні з сексуальною революцією як шляхом до соціальної революції. Картина не просто звернула на себе увагу, а стала програмною.

В цьому напрямку Бертолуччі зняв ще кілька фільмів — зокрема, картину «Конформіст» (1970), яка демонструвалася в радянському прокаті, правда, абсолютно понівечена цензурою. Після розвалу Радянського Союзу, після перебудови фільм був випущений в повному варіанті. Заборони в СРСР зазнав основний мотив цього кіношедевру, оскільки в основі сюжету була гомосексуальна тема. Головного героя в дитинстві ґвалтували, і звідси випливав розповідь про те, як він став конформістом. Гомосексуальна зґвалтування в ті часи не могло фігурувати експліцитно в картині, що йде в радянському прокаті, тому, прибравши цю зав'язку, «Конформіст» в якійсь мірі позбавили сенсу.

Незважаючи на скандальність його найбільш відомої стрічки «Останнє танго в Парижі» (1972), що стала маніфестом кінематографічної розкутості 70-х, найголовнішою своєю картиною того часу Бертолуччі вважав «Двадцяте століття» (1976). Це велике епічне полотно з найбільшими зірками світового масштабу, як американськими, так і французькими — Жераром Депардьє і Робертом Де Ніро, де він підводив підсумки того, що він вважав ХХ століттям, який для нього закінчувався в 1945 році перемогою над фашистською Німеччиною і, як йому здавалося і багатьом тоді здавалося, остаточною перемогою лівих політичних сил, в тому числі і комуністів як провідної сили подальшого світового розвитку. Режисер не торкнувся подальшого розвитку післявоєнної Європи, яке пішло зовсім іншим шляхом, і багато в чому привело автора цього епічного полотна до політичних розчарувань і втрати ілюзій щодо європейської культури в цілому.

Через десятиліття Бертолуччі звернувся до Схід: зняв картину про Китай «Останній імператор» (1987) і картину «Маленький Будда» (1993), захопився буддизмом і одночасно допомагав своєму старшому колезі Мікеланджело Антоніоні (він був тоді вже дуже старим і хворим людиною) працювати над його новими фільмами, які мали повне право з'являтися під двома прізвищами — Бертолуччі і Антоніоні.

Як молодший товариш Фелліні та Антоніоні, він бачив світ у тому ж таки глобальному масштабі, як його великі колеги. У своїй творчості Бертолуччі відбивав і філософські проблеми світобудови, і цивілізаційні зіткнення Сходу і Заходу, і політичні зіткнення, які в ХХ столітті були особливо яскраво виражені: він не тільки спостерігав масштабні цивілізаційні зрушення, але і зміг про них розповісти мовою кіно. Особливість його кінематографа в тому, що як особистість він був художником безумовно масштабним, хоча в деяких картинах пропускав історичні події через себе, через свою власну історію, через власні переживання — як у ранній картині «Перед революцією» (1964), так і в знятих майже через сорок років «Мрійників» (2003), — стрічках, насичених автобіографічними мотивами.

В останні роки Бернардо Бертолуччі сильно хворів, проте знаходив у собі сили з'являтися на кінофестивалях, іноді в інвалідному візку, і був одним з найбільш шанованих кінематографістів старшого покоління. Як завжди кажуть у таких випадках, з ним пішла ціла епоха не тільки в історії світового кіно, але і цивільної історії на межі століть і тисячоліть, яку він застав — і відобразив у своїх видатних фільмах.

Кирило Разлогов, доктор мистецтвознавства, культуролог

Полный текст  →

Источник: radioera.com.ua.


URL сайта: http://byut.kharkov.ua/

URL новости: http://byut.kharkov.ua/news/741303/

Copyright © 2024 byut.kharkov.ua. При использовании материалов сайта, пожалуйста ставтье прямую ссылку на наш сайт.