«Притулок комедіанта» представив виставу за першою п'єсою Олександра Цыпкина
Опубликованно 08.03.2020 05:55
Петербурзький театр «Притулок комедіанта» представив балет-п'єсу «Три товариша?». Спектакль став дебютом Олександра Цыпкина («БеспринцЫпные читання») як драматурга і першим спектаклем хореографа, володаря «Золотої Маски» Юрія Смекалова як ще й режисера.
Це своєрідний експеримент, коли на сцені одночасно зайняті балетні і драматичні артисти. «Три товариша?» став другий балетною постановкою в репертуарі театру. Якщо у виставі «Соляріс» хореограф Юрій Смекалов об'єднував артистів академічного балету і танцівників сучасних напрямів, то в новому проекті вперше з ними на одну сцену вийшли ще й драматичні артисти.
«Головна особливість вистави — унікальне взаємодія акторів і танцюристів. В "Притулку комедіанта", в театрі, який не боїться експериментів, ми можемо в єдиній конструкції об'єднати танець і драматичний театр. Ця робота буде моїм режисерським дебютом, раніше я не працював з театральними артистами і дуже радий цій можливості, — розповів Юрій Смекалов. — З Віталієм Куликовим ми разом вчилися в Академії Російського балету імені Агрипини Ваганової і після служили в трупі Бориса Ейфмана. Коли я бачу, як він грає у виставах Театру імені Ленсовета, я розумію, що він — ідеальний артист для нашої вистави. Я радий попрацювати з Іваном Батаревым і Антоном Гуляєвим — акторами, які проявили себе не тільки на театральних майданчиках Петербурга, але і в кіно. І звичайно, щасливий знову співпрацювати з Вікторією Литвинової, артисткою Великого театру і моєї асистенткою, Сабіною Яппаровой, солісткою Михайлівського театру, і Олександром Челідзе — одним з найбільш яскравих представників сучасного танцю в Петербурзі».
В основі п'єси — три реальні історії танцівників одного з головних музичних театрів без купюр розповідають про вивороті балетного світу. Автори вистави спробували відповісти на питання: які внутрішні бар'єри, установки і страхи можуть перешкодити домогтися визнання й успіху? Як артист і його власне тіло можуть стати заклятими ворогами? Юрій Смекалов разом з Олександром Цыпкиным подають правдиву, смішну і водночас драматичну історію про людей, які присвятили життя сцені.
«Ця п'єса народилася з кількох розмов з Юрою про долю артистів балету. Глядач, який приходить в Маріїнський або в Великий театр бачить на виставі верхівку айсберга, красиву вітрину, за якою приховані сотні доль, прожитих життів, вдалих і трагічних, "зоряних" і безвісних. Мені захотілося про них розповісти. У п'єси, як мені здається, немає якогось конкретного морально-етичного посилання або очевидного висновку. Це просто враження від почутого, — говорить Олександр Ципкін. — Чому така назва? Юра побачив паралелі в долю людей, які не можуть знайти себе після війни, і балетних, наближаються до закінчення кар'єри. Я лише додав до назви знак питання, так як для мене у тексті головним є вчинки кожного з трьох друзів».
За словами Юрія Смекалова «Три товариша», — одна з улюблених книг хореографа, яка визначила багато в його характері. Але нинішній спектакль — це «не Ремарк, а абсолютно новий твір, теми якого так чи інакше перегукуються з романом. Уявіть амбітного людини в прекрасній формі, жадібного до роботи, якому в 38-40 років належить почати все з чистого аркуша. Все життя він прожив в "вакуумі" професії та балетного світу. Завершення кар'єри і вихід за межі цього "вакууму" можна порівняти з тим, що відчували представники ремарковского "втраченого покоління". Як у цій складній ситуації стати "товаришем" самому собі і знайти сили поглянути на свої можливості по-новому, переосмислити своє становище, відшукати своє місце і стати щасливим?", — підкреслює Юрій Смекалов.
Олександр Ципкін — автор бестселерів «Жінки непохитного віку», «Будинок побачень», «Дівчинка, яка завжди сміялася останньої». Він також автор проекту «БеспринцЫпные читання» — літературно-театрального формату, в рамках якого прозу читають самі автори і популярні артисти, серед них: Костянтин Хабенський, Інгеборга Дапкунайте, Вікторія Ісакова, Ганна Міхалкова та інші. Лауреат Призу Гільдії кінознавців і кінокритиків фестивалю «Кінотавр» за фільм «Прощай, коханий» з Ксенією Раппопорт у головній ролі.
Юрій Смекалов — соліст Маріїнського театру, хореограф, володар Національної театральної премії «Золота Маска» і Вищої театральної премії Санкт-Петербурга «Золотий Софіт» як артист балету. З 1998 до 2008 року — провідний артист Театру балету Бориса Ейфмана, виконав більше десятка ролей і заслужив визнання професійної критики і любов глядачів. З 2008 року є солістом Маріїнського театру.
Сценографію до вистави створить художник Андрій Севбо, разом з Юрієм Смекаловым працював над виставами «Мойдодир» у Великому театрі, «Пахитой» і «Мідним вершником» в Маріїнському театрі, «Соляріс» в «Притулку комедіанта». Костюми для спектаклю — художник, номінант «Золотої Маски» Сергій Ілларіонов. За музичне оформлення вистави відповідає аранжувальник і композитор Влада Жукова: музичне полотно вистави включає як класичні твори Баха, Шумана, Чайковського, так і спеціально написані композиції.
Категория: Культура
«Притулок комедіанта» представив виставу за першою п'єсою Олександра Цыпкина