Эта опция сбросит домашнюю страницу этого сайта. Восстановление любых закрытых виджетов или категорий.

Сбросить

«Він пробув без дихання цілий день і ніч, а вранці встав»


Опубликованно 08.02.2019 22:35

«Він пробув без дихання цілий день і ніч, а вранці встав»

Кавказька війна — одна з найбільш суперечливих сторінок російської історії. Амірана Урушадзе в його дослідженні «Кавказька війна. Сім історій» цікавить не історія походів, битв, підкорення або опору, а цілісна, багатолика історія людини в Кавказькій війні. Книга складається із семи «оповідань» різних персонажів, кожен зі своєю правдою. Аміран Урушадзе — кандидат історичних наук, доцент кафедри вітчизняної історії ЮФУ, фахівець з історії Кавказу XVIII–XIX століть. Книга «Кавказька війна. Сім історій» вийшла у фінал премії в галузі науково-популярної літератури «Просвітитель». З дозволу видавництва «Новое литературное обозрение» Стрічка.ру публікує фрагмент книги.

У селищі Алди жив бідний молодий пастух на ім'я Ушурма. Одного разу він раптом почав проповідувати істинну життя. До чого закликав чеченців новоявлений месія? Ушурма, незабаром взяв ім'я Мансур (від арабського «переможець», «непереможний»), закликав чеченців відмовитися від неправедного життя. Неправедними він вважав грабежі, вбивства, кровну помсту, міжусобиці. У проповідях Мансур заклинав горян не пиячити, не палити, не перелюбствувати, вимагав відмовитися від нечесно нажитого майна. Він запевняв, що отринувший гріховне життя отримає все необхідне від Аллаха, а завзятість у гріху знайде смертні муки.

Мансур — прекрасний оратор, але коли кличеш людини перевернути власне життя, одних лише слів недостатньо. Тим більше що аудиторією проповідника були горяни, свято шанували звичаї предків і готові покласти життя на вівтар їхнього захисту. Мансур повинен був довести своє божественне призначення. Як це зробити? Потрібно творити чудеса.

«Чеченці різно говорять про засобах, зроблених Ушурмою до порушення їх фанатизму, — писав один з перших російських кавказознавець Петро Бутков. — З розповідей одних, вночі привиділося йому уві сні, що він був піднятий ангелами з землі на небо, побачив чудесне сяйво і закричав: „Аллах великий!“ Вранці Ушурма оголосив братам своїм, що в цей день помре і знову відправиться на небо, де повинен остаточно визначитися шлях його. Він просив не ховати його до наступного ранку, тому що через добу він повернеться до життя. Після чого, правда, ліг і став як би мертвим. Так пробув він без дихання і руху цілий день і ніч, а вранці встав — на превеликий подив рідних, що оточували його. За сказанням інших, Ушурма побачив у сні, що дві людини в'їхали до нього у двір верхи і звали його і він вийшов до них. Незнайомці після привітання: „Ассалам алейкум, імам“, тобто „Мир тобі імам“, сказали йому: „За велінням Аллаха пророк Магомет послав нас оголосити, що на тебе покладається обов'язок знову затвердити в Корані народи, ослаблі у вірі і впали в оману“. — Ушурма відповідав їм: „Народ не послухає мене і не повірить цьому велінню“. — Не бійся, — заперечили вони, — Аллах допоможе тобі і народ повірить у слова твої“. — За переказами, найбільш поширеній в Чечні, Ушурма, пасши худобу в поле, заснув вдень і бачив в сновидінні Магомета, який наказав йому проголосити себе імамом, укоренити в народі іслам і сповістити швидку кончину світу». Про цих видіннях Мансур повідомляв народу у своїх проповідях, розпалюючи цікавість чеченців.

Нерідко Мансур при великому скупченні народу, прямо посеред проповіді раптово падав і корчився в судомах. Бачили це завмирали в благоговінні. У багатьох культурах падуча хвороба вважається ознакою особливого натхнення людини, «стигматом» обранця.

Мансур був оригінальний навіть в одязі. Він зшив собі сукню з різнокольорових клаптів, а незмінним аксесуаром зробив зелену шаль. У Мансура з'явилися учні, які в усьому наслідували вчителю і готові були виконати будь-який його наказ.

Незабаром популярність вчорашнього пастуха вийшла далеко за межі його рідного села. Вченням Мансура зацікавилися інші знавці Корану — священної книги мусульман. Одного разу вчені-мулли відвідали будинок молодого проповідника, бажаючи поговорити з ним на богословські теми. Всупереч священного звичаю гостинності, Мансур відмовив гостям в бесіді. Він взагалі уникав зустрічей з ісламським духовенством, не любив розпитувань про сенсі свого вчення. У кращому випадку він відповідав муллам і кадиям: «Я не святий і не пророк, але мені велено від Бога стверджувати народ в законі Його».

Багато хто повірив Мансуру, але досить було і сумнівалися. Чеченець, який приймав у своєму домі гостя в бурке з чорної вовни, був одним з сумнівалися. Він розповів своєму цікавому сімейства про Мансурі, а потім, трохи помовчавши, переказав зміст проповіді, про яку йому повідав недавній гість. 5 лютого 1785 року Мансур в оточенні жителів Алди заявив: «Через п'ять днів почуєте голос небесний, від якого затремтить земля. Прийняли моє вчення возрадуються возвещению про мене; не увірували поразятся скорботою і розладом розуму і будуть прощені мною не раніше, як по сердечному їх каяття».

Земля затремтіла в ніч з 12 на 13 лютого 1785 року. І не тільки в Чечні, але і по всьому Північному Кавказу. Мансура визнали. Люди поспішали не відновлювати своє господарство, а побачити чудотворця. Всі вважали своїм обов'язком принести дари божественного обранцеві. Вівці, коні, бики, корови, продукти, коштовності — всі ці подарунки Мансур роздав біднякам. Про нього говорили у всіх селищах, на всіх перехрестях. Одні його шанували, інші — боялися, треті — любили.

Тепер ім'я Мансура стало вимовлятися з приставкою «Шейх», яка вказувала на незаперечний духовний авторитет. Шейх — значить законний вождь правовірних мусульман.

Для чого він з'явився? Куди він поведе своїх послідовників? Які ще дива сотворить? Ці питання займали уми чеченців. Його нових пророцтв напружено чекали. Шейх-Мансур повинен був діяти, щоб виправдати надії і не розгубити чарівності.

Набувши статус шейха і укріпити свій вплив в Чечні, Мансур звернувся, як писав Петро Бутков, з такими словами до послідовникам: «Волею Божою треба йти для звернення народів до закону магометанский (в іслам. — А. У.), спочатку до карабулакам і інгушам, потім в Кабарду і нарешті в російські межі...» Мансур обіцяв, що тим, хто піде його заклику, він вручить особливу зброю: «Коли постане випадок битися, то кожен з вас отримає від мене по невеликому ножа, який при змаху буде збільшуватися і жорстоко колоти й рубати невірних...»

Програмою Мансура стала священну війну — газават. Шейх переконував горців у необхідності поширення ісламу на території всього Північного Кавказу. Численних гяуров невірних слід або звернути у мусульманство, або згубити у війні.

Мансуру потрібна була велика перемога, яка закріпила б за ним репутацію вождя, обраного всевишнім. Але головне, така перемога перетворила б проповідника у військового вождя. Мансур отримав би в свої руки не просто духовних послідовників, а вірну армію. Цей головний інструмент влади мирської завжди чудово доповнює релігійний авторитет.

Воїни б'ються за своїх вождів, їх ідеї й осяяння, за старих або нових богів. Але в будь-якому випадку вони борються за здобич. Трофеї війни — ось що є головною нагородою для справжнього воїна, який ризикує своїм життям в цих сутичках. Бранці, багатства, гроші звільняють від кайданів потреби і виводять з тіні невідомості.

Мансур добре знав свій народ. Він розумів, що намічена ним перспектива повинна вказувати на велику нагороду для переможців. Найкраще на роль «джек-поту» підходив місто Кизляр. Заснований як російська фортеця в 1735 році, до кінця століття місто перетворився у великий торговий центр на Північному Кавказі. Кизляр — місто багатонаціональне. Тут проживали росіяни, вірмени, грузини, кабардинці, осетини, кумики, ногайці, чеченці. На тісних вулицях завжди було повно бажали щось купити в численних магазинах і крамницях. Кизляр був «північнокавказьким молом».

Взяти такий місто було б схоже на диво із землетрусом. Але як здолати великий гарнізон, укритий за стінами і озброєний гарматами? Цього Мансур поки не міг придумати. Тому він зволікав з ризикованим підприємством. Ризик ураження був занадто великий, а несприятливий результат міг відштовхнути горців від вождя.

Чутки про появу в Чечні впливового проповідника скоро досягли Петербурга, але всерйоз сприйняли ці новини тут не відразу. Перша показова реакція Катерини II на повідомлення з Кавказької лінії: «Імама Мансура почитаю за казку». Російськими військами на Кавказі в цей час командував Павло Потьомкін — двоюрідний брат знаменитого катерининського фаворита. Відомості про діяльність Мансура застали його в столиці, де Потьомкін готувався до одруження. Знатний наречений швидко відправив на Кавказ припис, в якому наказував генералам «приборкати хвилювання в самому початку і не дати найменшій іскрі зробити полум'я». Потьомкін хотів уникнути крові. Відповідно до його інструкцій, слід було спочатку запропонувати чеченцям видати «лжепророка» (саме так іменували Мансура російські військові і адміністратори). І тільки в разі відмови застосувати силу.

Але, як відомо, в військових операціях все і завжди йде не за планом. Полковник Микола Пиери, якому було доручено висунути загін до Алди, вирішив, що настав його «зоряний час». Не даючи чеченцям можливості видати Мансура і уникнути військового зіткнення, він з барабанним боєм і гарматної канонадой пішов на штурм чеченського селища. Його жителі не стали чинити опір і разом зі своїм ватажком покинули рідні домівки. Пиери розграбував і спалив Алди. Після чого, вважаючи успіх цілком досягнутим, повів солдатів назад.

Як пам'ятає читач, саме зворотне рух російських загонів, які воюють з горцями Північного Кавказу, дуже часто оберталося катастрофою. Так сталося і цього разу. Знову засідка була влаштована у вузькій ущелині (на цей раз Ханкалинском), де схили гір покриті густим лісом. Як тільки російський загін увійшов в тіснину, ліс ожив», вражаючи солдатів Пиери влучним рушничним вогнем. «Незважаючи на те наш загін посувався вперед, пробиваючись крізь посилюється ворога, — писав ветеран Кавказьких воєн Петро Сахно-Устимович, — але коли дійшов до того місця, де залишено було невелике число військ для охорони проходу, з жахом побачив, що всі солдати і офіцери до однієї людини були перерізані, грудях були розкриті і заворочены на особи, криваві нутрощі ще диміли. При цьому страшному видовище солдати наші здригнулися, і в ту ж мить чеченці кинулися на них з усіх сторін з кинджалами. Гарматами діяти було не можна, заряджати рушниці було колись, найбільш багнетами наші солдати, воюючи у тісному проході в густій колоні, не могли діяти успішно. Люди наші, обтяжені награбленною в Альде видобутком (здебільшого мур міцний посудом), стомлені важким переходом і тривав кілька годин безперервним боєм, прийшли в знемогу і були винищені майже без опору». Декому вдалося вирватися з ущелини, вийти до річки Сунжі, перейшовши яку можна почувати себе у відносній безпеці. Організувати переправу було абсолютно неможливо. Солдати кинулися до рятівного берега вплав. Серед них виявилося безліч поранених. Втративши останні сили, вони потонули в річці.

В бою загинули полковник Пиери і майор Косарський, а з ними 420 солдатів. Ще півтори сотні людей горяни взяли в полон. Правда, всі полонені були незабаром викуплені. Чеченці захопили дві гармати — всю артилерію загону Пиери. Піти з ущелини вдалося лише небагатьом учасникам Алдинской експедиції.

Шейх-Мансур тріумфував. Значення перемоги було тим більше велика, що в 1758 і 1783 роках чеченці, що піднімали повстання проти російської влади і їхньої політичної клієнтури, терпіли швидкі і нищівні поразки. І тільки з Мансуром їм вдалося перемогти. Природно, що народна поголоска не тільки рознесла звістка про успіх чеченців, але і прикрасив і без того яскраву картину. Мансур став в очах багатьох найбільшим з людей, справжнім чудотворцем, за велінням якого тремтить земля і сотнями падають убиті гяуры.

Сумнівалися в його божественній силі серед чеченців не залишилося. Мансур почав поширювати свій вплив на Кабарду і Дагестан. До нього потягнулися джигіти, які почули про швидке поході на Кизляр.


banner14

Категория: Культура

«Він пробув без дихання цілий день і ніч, а вранці встав»


Написать комментарий

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.